Wehikuł czasu

Od samego początku było wiadomo, że animacja pokazująca Lipowy Ostrów w okresie międzywojennym powstanie. Skrzętnie gromadziliśmy informacje w oparciu o wiedzę tych, którzy chcieli się nią podzielić. Pierwotne informacje uzyskane w rozmowie z prof. Lechem Kobylińskim rozszerzaliśmy o szkice i różne formy wizualizacji. Początki nie były łatwe, wielokrotnie na pytania o wyspę czy region słyszeliśmy w odpowiedzi "nie wiem, nie pamiętam".

Jak we wstępie do dziejów tej "Jeziornej Krainy" napisał Wiesław Skrobot

"To dopiero początek budzenia tej krainy. Z niewielkiej wyspy płynie ważny sygnał do tych wszystkich, którzy są gotowi przystąpić do serdecznego przymierza nowej epoki Jezioraka. Takich ludzi jest już wielu w nadjeziornych wsiach i miasteczkach."

Jak kropla drąży kamień, tak nasze działania zaczęły przynosić efekty. Nasze pytania i poczynania rozpalały emocje, czasami dość kontrowersyjne reakcje ale budziły wspomnienia oraz otwierały serca i umysły. Ci odpowiadający wcześniej "nie wiem, nie pamiętam" teraz opowiadali wciąż nowe szczegóły. Gdy wydawało się nam, że wiemy wystarczająco wiele powstała animacja a wraz z nią wysypał się worek z kolejnymi informacjami. Trzeba było dokonać korekty animacji. W momencie powstania obecnej wersji animacji na wyspę przybył urodzony tutaj Guenther Schulz, przekazując pod koniec 2013 r zdjęcia obiektów na wyspie wykonane w latach 30-tych XXw.

Samymi obiektami zajmiemy się w innym artykule. Teraz zapraszamy do Wehikułu Czasu, przenieśmy się nad Jeziorak w lata 30-te XX wieku, gdzie rodzina Schulzów gospodarowała na Linden Werder.