Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Menu użytkownika

Grafika losowa

012.jpg

Partnerzy

Burmistrz Miasta i Gminy Zalewo
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej
 KW PSP w Olsztynie

 SAILBOOK.pl

 
 
 

 

Nasza-Klasa

Legendy Jezioraka - główna

Czy chcecie odbyć kilka nieforsownych pieszych wycieczek szlakiem wybranych legend znad Jezioraka? Zapraszamy do naszego Projektu! Główną osią tematyczną będzie Legenda o kochankach z Lipowej Wyspy autorstwa Wiesława Niesiobędzkiego
(1946 - 2018) - iławskiego pisarza, poety i regionalisty. Większość zaplanowanych wycieczek odbędzie się właśnie szlakiem bohaterów tej legendy (Gubławki, Boreczno, Siemiany, Lipowa Wyspa, Wyspa Łąkowa).
Burzliwa i bogata historia pozostawiła na tym obszarze niezwykle barwną mozaikę kulturową i obyczajową. Kolejne pokolenia mieszkańców dały tej ziemi wszystko to, co miały najlepszego. Pomimo wielkiej różnorodności razem współtworzyły unikatowe połączenie twórczości, międzypokoleniowego przekazu i zamiłowania do tego, co własne. Jednym z przejawów owego dziedzictwa są legendy i opowieści wzbogacające kulturę zarówno tę lokalną, jak i ogólną. Spontaniczny, ustny charakter przekazu oraz zmieniający się w dzisiejszych czasach sposób wymiany informacji sprawia, że z każdym rokiem zwiększa się ryzyko bezpowrotnej utraty wielu treści kultury niematerialnej. A przecież wiele legend i opowieści jest swoistym zwierciadłem odbijającym system wartości i wyobrażeń o świecie danej społeczności.
Czasem może się tak zdarzyć, że fakt istnienia jakiejś opowieści przyniesie nieoczekiwany skutek, jak ma to miejsce z historią o kochankach z Lipowej Wyspy na Jezioraku. Opowieść ta przyczyniła się do ocalenia grobów na wyspie, przeniknęła do środowiska żeglarzy i rozpoczęła samodzielne życie, co roku przyciągając nowych słuchaczy.
Istnieje jeszcze wiele innych opowieści i legend znad Jezioraka, które wspólnymi siłami gromadzimy, nie pozwalając im zniknąć z naszego życia.

Dziś, 30 lat po opublikowaniu Legendy o kochankach z Lipowej Wyspy chcemy przybliżyć tę oraz inne legendy tego regionu.
Zapraszamy do wspólnych wędrówek. szczegółów szukajcie na tej stronie oraz [logo fb z linkiem].

legendy jezioraka wydarzenianiesiobiedzki audiobook

 ORGANIZATORZY

 navicula towarzystwo

PATRONAT

powiat

Starosta Powiatu Iławskiego

PATRONAT MEDIALNY

meloradio

 

 

 

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g