Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Wszystkie znane oblicza Georga Jacoba Steenke

W poniedziałek, 16 czerwca przyjechała ostatnia praca a już we wtorek od godz. 10:00 przez blisko 4 godziny, w bibliotece Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi obradowała komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Andrzeja Sadowskiego.

 Przebieg i wyniki obrad przedstawia wyciąg z protokołu a nadesłane prace zaprezentował światu Teleexpress, patrz 9:26

Łódź, 17 czerwca 2014 r.

Protokół wyciąg

Komisji Konkursowej na portret G J Steenke

Komisja w składzie:

1. prof. Andrzej Sadowski – przewodniczący
2. Sławomir Dylewski – sekretarz
3. Ryszard Kowalski – członek
4. Krzysztof Niedziela – członek
5. Cezary Wawrzyński – członek

Przed obradami Komisji wszystkie prace anonimizowano, zakrywając wszystkie znaki identyfikujące twórców.

  1. Do konkursu zgłosiło się 11 twórców , z czego 7 nadesłało prace.
  2. Żaden z przedstawionych do oceny portretów nie spełnił wszystkich wymogów regulaminowych, wobec czego wszystkie prace dopuszczono do konkursu na równych prawach aczkolwiek z zastrzeżeniami omówionymi indywidualnie dla każdej pracy.
  3. Po długiej dyskusji, podzielonej na 4 etapy eliminacyjne, jako najbliższy wizerunkowi twórcy Kanału Elbląskiego Georga Jacoba Steenke Komisja uznała portret oznaczony jako „A”. Po odsłonięciu ujawniono sygnaturę Adam Chmielewski.
  4. Twórcom biorącym udział w konkursie przyznano następujące nagrody:

Zwycięzca
Adam Chmielewski
voucher na tygodniowy czarter jachtu klasy Tjonger ufundowany przez firmę Kuhnle-Tours, do zrealizowania w roku 2014 lub 2015 oraz bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 300 zł

II miejsce
Jagoda Szymańska
voucher na weekendowy pobyt dla dwóch osób w hotelu **** "Anders" w Starych Jabłonkach oraz bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 300 zł

I wyróżnienie
Joanna Dłużniewska
voucher na dowolny rej statkami "Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej" dla dwóch osób w roku 2014 oraz bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 200 zł

II wyróżnienie
Paulina Taranek
voucher na dowolny rej statkami "Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej" dla dwóch osób w roku 2014 oraz bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 200 zł

oraz

Tomasz Jagiełło
bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 300 zł

Agata Topolewska
bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 300 zł

Rozalia Nowak
bon towarowy do Sklepu Plastycznego o wartości 200 zł

 Zgodnie z § 4 ust. 4 Regulaminu rozstrzygnięcia Komisji Konkursowej są ostateczne.

Wszystkie bony towarowe do Sklepu Plastycznego ufundowane zostały przez samorząd: Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elblaskiego i Pojezierza Iławskiego, Starostę Iłwskiego, Starostę Ostródzkiego oraz Wójta Gminy Ostróda.

W sobotę, 21 czerwca, korzystając z zaproszenia Prezydenta Elbląga Jerzego Zbigniewa Wilka, gościliśmy w Galerii Młodzieżowego Domu Kultury na Wyspie Spichrzów. O tym wspaniałym obiekcie więcej w następnym artykule.O godz. 17:00, w szczelnie wypełnionej sali wystawowej, przy udziale mediów, odbył się wernisaż połączony z ceremonią ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Wernisaż wystawy był jednym z elementów Dni Elbląga, odbywających się w 777-lecie miasta. Każdy do ważnych dla jubileuszu miejsc mógł trafić po znakach na jezdni i chodnikach.Po przywitaniu w imieniu Prezydenta Elbląga przez dr Zbigniewa Szmurło ogłoszono oficjalnie wyniki konkursu.

Zwycięscy konkursu, Adamowi Chmielewskiemu z Ostródy nagrody wręczył przedstawiciel RZGW Gdańsk Stanisław Otręba. Zwycięska praca zostanie umieszczona w budowanej nowej Izbie Historii Kanału Elbląskiego i ten właśnie Georg Jacob Steenke  witał będzie przybywających tu gości. RZGW Gdańsk ufundował dla wszystkich twórców vouchery do zwiedzenia obiektów RZGW na Kanale Elbląskim.

 

 

 

 

 

Jagoda Szymańska z Poznania swoje nagrody odebrała z rąk Prezesa Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej Jarosława Barczuka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agata Topolewska z Iławy na wernisaż przyjechała prawie z całą rodziną, uczestnicząc po wernisażu w koncercie plenerowym na Wyspie Spichrzów. Mogliśmy sprawdzić naocznie jak sprawdził się mąż w roli pierwowzoru Steenke, porównajcie i Wy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Joanna Dłużniewska z Annowa dopiero po wernisażu werniksowała swój obraz, nie ufała kurierom i dostarczyła jeszcze mokry osobiście.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wszyscy twórcy oraz partnerzy współpracujący z naszym Stowarzyszeniem podczas przygotowania konkursu otrzymali pamiątkowe palety malarskie ufundowane przez Sklep Plastyczny z Wieliczki i Agencję Reklamową GALART ze Zgierza.

Na awersie widnieje logo konkursu oraz imiona i nazwiska wszystkich twórców, którzy nadesłali prace. Na rewersie znalazły się loga wszystkich partnerów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy twórcy zostali obdarowani przez samorządy naręczem map, przewodników, albumów i folderów zachęcających do pobytu w Krainie Kanału Elbląskiego.

 Na obszerne relacje z wernisażu zapraszam na strony naszego Patrona Medialnego oraz Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, RZGW Gdańsk i TVP Olsztyn.

 

Poniżej prezentacja wszystkich nadesłanych prac oraz ich autorów, zgodnie z przesłanymi notkami biograficznymi. Wszystkie oblicza Georga Jacoba Steenke możemy obecnie podziwiać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Iławie.

Adam Chmielewski, lat. 28, Ostróda

2006-2012 Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunek Malarstwo
2002-2006 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie, kierunek Ceramika artystyczna
Ważniejsze wystawy
2012 "Samopoznanie", wystawa indywidualna, CK Zamek, Leśnica
2011 Przegląd Młodej Sztuki "Świeża Krew", Galeria Socato, Wrocław
2011 Wystawa podyplomowa "Mitologizacja", BWA Awangarda, Wrocław
2010 Performance "Sterylizacja Zbuka", Festiwal Teatralny, Olsztyn
2009 Wystawa zbiorowa, poplenerowa, "Kokkino Nero", CKW Zamek Królewski na Wawelu, Kraków
2009 Porformance audiowizualny "Axis Mundi", "Rozbrat", Poznań
2009 Performance audiowizualny "Halumi Experiment", ASP Wrocław
2005 Wystawa zbiorowa, poplenerowa, Międzynarodowe warsztaty rzeźbiarsko-malarskie, CK Ostróda
2005 Wystawa zbiorowa, Ogólnopolski Plener Rysunkowo -Malarski, Kazimierz Biskupi


 

 

Jagoda Szymańska, lat 31, Poznań

Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. zw. Piotra C. Kowalskiego. Podczas studiów odbyła zagraniczne stypendium CEEPUS na Uniwersytecie Technicznym w Brnie, w Czechach (Fakulta Výtvarných Umění). Bierze udział w wystawach i festiwalach, między innymi w II Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg w Szczecinie (2009) i w IV Ogólnopolskim Konkursie na Obraz dla Młodych Malarzy im. M. Michalika w Częstochowie (2010, 2014). Zdobyła I Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego w Ogólnopolskim Konkursie „IX Salon Wielkopolski” w Czarnkowie oraz Nagrodę Specjalną w konkursie "Untouchable" zorganizowanym przez portal Gallerystore.pl w ramach Mediations Biennale 2012. Mieszka w Poznaniu.

Joanna Dłużniewska, lat. 50 Annowo

Studia na EAS w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni A. Fałata i A. Sadowskiego w 1998r.Udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Mieszka i maluje na Warmii w okolicach Reszla. Prowadzi Galerię Sztuki w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach


 

 

Paulina Taranek, lat 25, Kraków

Studentka V roku Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Zajmuje się nie tylko konserwacją dzieł sztuki, ale również malarstwem i rysunkiem. Zorganizowała dwie wystawy indywidualne, wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych. Stypendystka programu Erasmus - Atwerpia 2011/2012. Uczestniczka II Sympozjum Międzynarodowego Szymbark 2013, laureatka I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Zadra 2012, nagroda Jury oraz Nagroda Publiczności Magia Dzielnicy Czterech Wyznań Wrocław 2013r.
Wystawy indywidualne
II. 2013 – Naturalnie nienaturalnie, Galeria Tori, Kraków
IV. 2013 – Perspektywy, Galeria Wanilia i Pieprz, Kraków
Wystawy zbiorowe
XI. 2010 – wystawa poplenerowa Harenda 2010, ASP Kraków
XI.2012 – wystawa poplenerowa, Galeria Szklana, Zator
XI-XII. 2013 – Autentyczność w sztuce ?, Szymbark 2013
I.2014 – Autentyczność w sztuce ?, Galeria Promocyjna ASP Kraków


 

Tomasz Jagiełło, lat 30, Dąbrowa Tarnowska

Ukończył Renowację w Policealnym Zawodowym Studium Plastycznym w Tarnowie. Obecnie jest studentem Grafiki Warsztatowej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zawodowo zajmuje się projektowaniem i identyfikacją wizualną.


 

Agata Topolewska, lat 40, Iława

Absolwentka PLSP w Bydgoszczy , autorka ponad 20 wystaw w kraju i za granicą. Brała udział w konkursach i plenerach.
Uprawia malarstwo sztalugowe ( portret , martwa natura , pejzaż , abstrakcja akt ) , malarstwo naścienne . Zajmuje się projektowaniem ubioru . Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci , młodzieży i dorosłych
Rozalia Nowak, lat 63, Poznań

Związek Polskich Malarzy i Grafików - Warszawa
PLSP- KIELCE .1971-1972 Studium Reklamy w Warszawie ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW MALARZY I GRAFIKÓW, Warszawa, ul. Foksal Dodatkowe osiągnięcia - medal Wiceprowincji Polskiej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej we Francji, Belgii i Luksemburgu Medal Honorowy „Polonia Semper Fidelis”.
Wystawy malarskie indywidualne
2010 - Warszawa, zbiorowa, NOKTURN
2010 - POZNAŃ, Nasz Klub, wystawa indywidualna
2011 - LEGIONOWO, wystawa zbiorowa,
2011 - wystawa indywidualna UNIWERSYTET PRZYRODNICZY - POZNAŃ, 12 czerwca
2011 - Warszawa, AKTYN, wystawa zbiorowa PEJZAŻ
2011 - GDYNIA - galeria Profile, wystawa BIENNALE BARWY I FAKTURY
2011 - IRYDION - WYSTAWA ZBIOROWA ZWIĄZKOWA
2012 - PAŁAC DZIAŁYŃSKICH w Poznaniu 21.09, wernisaż indywidualny - DRZEWA Z NAD WARTY
2012 - 27.09 - KOBIETA JESIENNA - Sala Złota w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, indywidualna wystawa
2012- listopad zbiorowa ZPAMIG w Galerii IRYDION
2012 - INDYWIDUALNA - Pałac Działyńskich w Poznaniu, 22. 11. 2012
2013- 30lecie ZPAMIG - wystawa zbiorowa w PAN Ogród botaniczny w Powsinie
2013 - OGRÓD SZTUKI - POPLENEROWA WYSTAWA W OGRODZIE BOTANICZNYM W POZNANIU, 09.09.2013
2013 - WIECZÓR Z MUZAMI 16 września w BIBLIOTECE RACZYŃSKICH - MALARSTWO - ROZALIA NOWAK
07.11.2013 - wystawa zbiorowa ŚWIĘCI w Komornikach
28,11.2013 - XI SALON WIELKOPOLSKI wystawa
9.12.2013 - Galeria ROZRUCH w Poznaniu -- PRZESTRZEŃ POZA PRZESTRZENIĄ wystawa zbiorowa
5.03.2014 Warszawa , GALERIA FOKSAL - wystawa zbiorowa poświęcona 30leciu ZPAMIGu
15 marca 2014 kobiety i pieśni - Komorniki, 20marca 2014 - poznań - zbiorowa EKOART

 


 

 specjalne podziękowania dla

Ryszarda Klima
radnego Miasta Elbląg


Sylwi Bięga
inspektor ds. współpracy międzynarodowej
Urzędu Miasta Elbląg

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g