Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Woda buuuuuch, koła w ruuuuuch - pochylnie już czynne

Ten remont dłużył się wszystkim. Wodniacy przez 3 lata nie mogli popłynąć „ na drugą stronę”, jedni czekali, aby wypłynąć na Zalew Wiślany, a inni tęsknili za Jeziorakiem. Inwestor i wykonawcy na przemian mieli nadzieję i tracili cierpliwość. Biała flota została pozbawiona głównej atrakcji, bo to na pochylnie przyjeżdżali turyści z całego świata.
Dawno oczekiwane otwarcie nastąpiło 29 maja 2015 r., a zostało poprzedzone rejsem inauguracyjnym statkami „Kormoran” i „Ostróda”. Z tej okazji zjechali Dyrektorzy RZGW z całego kraju, przedstawiciele wszystkich wykonawców, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Wszystkich ciekawych nazwisk i tytułów zaproszonych gości oraz remontu kanału w liczbach zapraszam na stronę RZGW Gdańsk. Wczoraj przecięto wstęgę, a dziś już wszystko działa pełną parą. W okolicznych zajazdach już oczekiwali turyści z Niemiec, Japonii i Rosji, ale pierwsi w normalnym trybie eksploatacji pochylni przepłynęli turyści z Izraela na statku „Cyranka”.
Już od poniedziałku czynna będzie nowa Izba Historii Kanału Elbląskiego, której operatorem została, wyłoniona w wyniku konkursu, Żegluga Ostródzko-Elbląska.

Zapraszam do krótkiej fotorelacji i korzystania z całego Kanału Elbląskiego. Podzielcie się swoimi wrażeniami i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
pierwszy statek wpływa na stanowisko górne pochylni Buczyniec ...

 


... i dopływa na dolne stanowisko pochylni Jelenie


pasażerowie rejsu inauguracyjnego


część oficjalna uroczystości, zapobiegliwie pod namiotem


jeszcze tylko symboliczne przecięcie wstęgi i można zwiedzać Izbę Historii Kanału Elbląskiego

A na zakończenie odrobina autopromocji. Wkład NAVICULI jako "postronnych obserwatorów" został zauważony. Nasze Stowarzyszenie było jedynym podmiotem nie związanym formalnie z remontem Kanału Elbląskiego. Pani Dyrektor Czarnecka osobiście i publicznie podziękowała nam za wytężoną uwagę i krytyczne, lecz konstruktywne wnioski podczas całego procesu rewitalizacji Kanału Elbląskiego.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w tym dziele uczestniczyli.

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g