Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Kanał Dobrzycki - interdyscyplinarna konferencja popularno-naukowa

Cały rok 2015 to czas realizacji projektu o nazwie Kanał Dobrzycki,w ramach którego Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA, przy wsparciu samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminy Zalewo, podjęły działania promujące Kanał Dobrzycki. Trzonem projektu jest specjalne wydanie Zapisków Zalewskich, specjalne - bo obszerniejsze niż zwykle i monotematyczne – poświęcone w całości Kanałowi Dobrzyckiemu.

Wydawnictwo dodatkowo wzbogacone zostało o płytę DVD o pojemności 4,7 GB z bogatą zawartością multimedialną. Komplet artykułów z tego numeru na płycie uzupełniony został o to, co zwykle nie mogło się znaleźć w Zapiskach, a więc: zdjęcia w dobrej rozdzielczości, mapy, filmy, utwory muzyczne.

W trakcie realizacji projektu przeprowadzono warsztaty dla młodzieży: filmowe i dziennikarskie, efekty pracy młodych twórców również znajdziecie w tym numerze.  Konkurs „Warstwica 103” miał charakter geograficzno-historyczny i miał uzmysłowić młodzieży gdzie w czasach lokacji miasta w XIV w sięgała woda jeziora Ewingi. Konkurs pt. „Kanał Dobrzycki i okolice” miał charakter literacki.

Projekt obejmował także produkcję kolejnego filmu z serii "Tajemnice kanału Elbląskiego", filmową prezentację Kanału Dobrzyckiego rejestratorem HD oraz wideoklip promujący Kanał Dobrzycki jako jeden ze składników Kanału Elbląskiego.

Podsumowaniem projektu jest konferencja popularno - naukowa, która odbędzie się w dniu 27 października 2015 r. w Dobrzykach. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny - prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

AGENDA

9:00 – 10:00 rejestracja uczestników
10:00 uroczyste otwarcie konferencji
10:15 – 11:450 Blok IKanał Dobrzycki - dziś i jutro 

panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości, wprowadzenie Sławomir Dylewski – mapa batymetryczna Kanału Dobrzyckiego

11:45 – 12:00 – przerwa

12:00 – 13:00 Blok IIKanał Dobrzycki - historia i kultura

wprowadzenie - Edward Całka - Jak to z nazwą kanału było?
prof. Stanisław Januszewski – Śluza na kanale Dobrzyckim
dr Wiesław Skrobot - Niektóre wartości kulturowe Kanału Elbląskiego i ich niewykorzystany potencjał edukacyjno -turystyczny
dr Cezary Wawrzyński - Kanały Elbląski i Dobrzycki zaczynają się w Zalewie...
Kazimierz Skrodzki - Zalewskie okno na świat - Kanał Dobrzycki, najstarszy kanał żeglowny w Polsce

13:00 – 13:15 przerwa

13:15 Questing – gra terenowa dla uczestników konferencji

 ponadto  premiery filmów

„Gdzie zaczyna się Kanał Elbląski?”
wideoklipu „Steenke”

 

 Projekt "Kanał Dobrzycki" zrealizowano przy wsparciu finansowym

 Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

oraz

Gminy Zalewo

 

 

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g