Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Steenke, Steenke... ach to Ty

Podczas przeszukiwania czeluści Internetu w poszukiwaniu informacji o Oberladkanal wyszukiwarka podsunęła mi informację o wydawnictwie  Wolfganga Buddrusa jako Bestellen bei Amazon.de.

Bezwiednie kliknąłem aby dowiedzieć się więcej. Deutsches Land und Volk , band 11,  Die deutschen Küstenländer der Ostsee.

 

Tytuł brzmiał zachęcająco więc odczytałem krótką recenzję
W latach 1878 - 1891 wydawana była w Lipsku obszerna praca,  zatytułowana „nasza niemiecka ziemia i ludzie ". W dwunastu tomach znalazła się duża ilość informacji zgromadzona przez wielu specjalistów z różnych dziedzin. Patriotyczne obrazy natury, historii, przemysłu i narodowego życia Rzeszy Niemieckiej.
Niemieckie kraje przybrzeżne Bałtyku " to publikacja z 1886 roku , 11 tom tego dużego projektu  Ta książka stanowi przedruk, dosłownie reprodukcję oryginalnego tekstu i oryginalne obrazy, z zastosowaniem nowoczesnej  techniki. Jest to dokument o kulturze i historii dawnej prowincji Schleswig-Holstein, Meklemburgia, Pomorze i Prus Wschodnich. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Przeczytałem tez że Wolfgang Buddrus wydał wcześniej reprinty innych tomów z tej serii. Natychmiast w głowie wyskoczy  mi tagi: reprint, 1886, Prusy Wschodnie. Może będzie coś o kanale?
Zacząłem przeglądać udostępnione w portalu strony tej pozycji. Ciekawe litografie, czytelna czcionka i spis treści a w nim w końcowej części książki rozdział o Prusach Wschodnich. Na stronie 580 pojawia się po raz pierwszy nazwa Oberlandkanal.  Skupiony wertuję kolejne strony i wraz z otwarciem strony 585 dosłownie spadłem z krzesła. Zobaczyłem portret Georga Jacoba Steenke.
Poniżej zrzut z ekranu tego co zobaczyłem.

 

Wiedziałem, że gdzieś jest, że kiedyś go znajdziemy ale nie przypuszczałem, że nikt nie szukał w dziełach z epoki, w miejscu tak oczywistym. 
Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z wydawcą – Wolfgangiem Buddrusem. Po otrzymaniu odpowiedzi natychmiast poinformuję.

 

 

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g