Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Mapa Georga Jacoba Steenke

W lipcu 1862 r. Léon Saunier – elbląski księgarz i wydawca, oferował w swojej księgarni przy Starym Rynku mapę kanału autorstwa Steenkego. Kolorową mapę zaprojektowaną i narysowaną przez budowniczego kanału wydrukował w Królewcu zakład litograficzny Gebrüder Schamberg. Nosi ona tytuł „Karte der Elbing-Oberländischen Canals zwischen den Städten Elbing, Liebemühl, Osterode, Dt. Eylau u. Saalfeld“. Ma wymiary 63x97 cm. Oprócz kartusza z nazwiskiem „George J. Steenke” i rokiem wydania - 1862 oraz legendy zawiera także krótki opis szlaku wodnego i jego profil podłużny.

Mapę wykonano w skali około 1: 77 000 i w orientacji wschodniej, czyli z lewej strony mamy miasto Elbląg, a Ostródę z prawej tj. odwrotnie niż na mapach z lat 1861 i 1863. W tym miejscu można dodać, że tę wcześniejszą opublikowano w czasopiśmie „Zeitschrift für Bauwesen” z 1861 r. a obecnie podświetlona z oznaczonymi różnokolorowymi lampkami śluzami i pochylniami zdobi Izbę Historii Kanału Elbląskiego na pochylni w Buczyńcu. Drugą zaś zamieszczono w książce „Der Elbing-oberländische Canal und seine geneigten Ebenen” (Kanał Elbląsko-Oberlandzki i jego pochylnie) wydanej w 1863 r. przez gdańskiego drukarza i wydawcę Alberta Wilhelma Kafemanna.

Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA wraz z Zajazdem pod Kłobukiem wydaje reprint tej mapy wzbogacając ją o unikatowe informacje i ilustracje zamieszczone na rewersie. Przygotowaliśmy ją jako klasyczną mapę  składaną 3 x 8 , z tekstem w wersjach: polskiej, niemieckiej i angielskiej. Ponadto oferujemy mapę jednostronną, jako obraz [960 x 680], dystrybuowaną w tubach.

Reprint przygotował zespół w składzie:

Tekst: Ryszard Kowalski, Sławomir Dylewski
Wybór ilustracji i materiałów archiwalnych Ryszard Kowalski
Tłumaczenie z języka niemieckiego Grzegorz Raciborski
Opracowanie graficzne: Joanna Kowalska, Sławomir Dylewski
Skład Joanna Kowalska
Tłumaczenie na język niemiecki: Grzegorz Raciborski, Anna Knepka
Tłumaczenie na język angielski: Anna Dylewska

Wydawca
Zajazd pod Kłobukiem,14-330 Małdyty, Zamkowa 11, tel. 89 758 61 25, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wydanie I, Małdyty 2018
© Copyright by Ryszard Kowalski, 2018
©Copyright by Zajazd pod Kłobukiem, 2018
Przygotowanie materiałów do druku: Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego  NAVICULA, www.navicula.org.pl
Druk: Colours Factory Sp. z o.o. 64-920 Piła, ul. Wypoczynkowa 13

 Mapa dostępna jest dla nabywców hurtowych i indywidualnych u wydawcy.

Oryginał mapy Steenke znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy – sygn. C IV 557.  

 

Krótko o kanale Elbląskim, mapie i Trasie Steenke w TVP Olsztyn

http://olsztyn.tvp.pl/37936531/4718-cz2
od 37:37

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g