Projekt będzie przebiegał w kilku etapach:
- Nabór uczestników zadania
- Samodzielne zdobywanie wiedzy
- Warsztaty weekendowe w Izbie Historii Kanału Elbląskiego przy pochylni Buczyniec
- Dalsze kształcenie i weryfikacja nabytych umiejętności w obszarze Kanału Elbląskiego
- Podsumowanie projektu
Uczestnicy projektu zostaną wyłonieni podczas otwartego naboru. Mogą nimi zostać osoby pełnoletnie, używające języka angielskiego lub niemieckiego do swobodnej komunikacji na poziomie odpowiadającym certyfikatowi B2 , np. matura rozszerzona z wynikiem bardzo dobrym. Kompetencje językowe na odpowiednim poziomie potwierdzi nasz native speaker podczas rozmowy telefonicznej. Nabór będzie prowadzony do połowy maja.
Celem bezpośrednim projektu jest wykształcenie nowych kompetencji uczestników: - językowych w obszarach specjalistycznych, dotychczas nie używanych - historycznych z zakresu dziedzictwa kultury Kanału Elbląskiego oraz kompetencji z zakresu obsługi turystów na różnym poziomie
Na etapie samokształcenia uczestnicy samodzielnie będą zdobywać wiedzę o Krainie Kanału Elbląskiego, w obszarach ważnych dla obsługi ruchu turystycznego, zgodnie z przekazanym planem. Źródłami wiedzy będą informacje dostępne w Internecie i wskazanej literaturze oraz w zasobach Izby Historii Kanału Elbląskiego. Każdy uczestnik otrzyma identyfikator uprawniający do wielokrotnego, bezpłatnego zwiedzania IHKE, muzeum w Elblągu i Ostródzie. Uczestniczy wykonają szereg zadań korzystając z zasobów Internetu a gdy będzie to możliwe, z innych zasobów. Samokształcenie kierowane przewidziano na okres ok. 2 miesięcy, podczas którego uczestnicy wykonają 8 zadań.
W lipcu lub sierpniu odbędą się weekendowe warsztaty dla grupy angielskiej i niemieckiej. Uczestnicy zostaną zakwaterowani, zgodnie z obecnymi wymogami, we własnych namiotach na terenie Pałacu w Drulitach, tam też będą nieodpłatnie korzystać z sanitariatów i wyżywienia. Własny pojazd mile widziany. Program warsztatów zostanie tak skonstruowany aby:
- uczestnicy posługiwali się językiem obcym minimum przez 50% czasu pobytu
- znacznie poszerzyli zakres słownictwa związany z Krainą Kanału Elbląskiego i obsługą ruchu
turystycznego
- nabyli umiejętności praktycznych w obsłudze turystów na lądzie i na wodzie
- przedstawili własną wizję obsługi turysty
- korzystali z innowacyjnych form przekazu
Zajęcia będą odbywały się z udziałem kadry o wysokich kwalifikacjach, w tym native speaker.
Szkolenie w ramach tego projektu to zaledwie ABC ale mamy nadzieję, że rozpocznie przygotowanie przyszłych pracowników Izby Historii Kanału Elbląskiego, regionalnych przewodników czy tez pracowników firm i instytucji zajmujących się obsługą turystów zagranicznych. Okazją do tego będą już w tym roku imprezy odbywające się w obszarze Kanału Elbląskiego gdzie nasi wolontariusze będą mile widziani.
|