Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Praca magisterska - Zarys biografii Romana Klima

8 czerwca 2018 r.  w pomieszczeniach Izby Historii Kanału Elbląskiego zaprezentowaliśmy wystawę poświęcona twórcy pierwszej Izby - Romanowi Klimowi a w pobliskim pałacu w Drulitach odbyła sie debata pt. "Od Izby Historii do Muzeum".

Debata, w której wzięło udział wiele wybitnych postaci, była transmitowana w mediach społecznościowych a z wystawą w IHKE zapoznało się ponad 10 000 osób. Była ona prezentowana również w Elblągu.

 

Te i późniejsze działania wzbudziły zainteresowanie postacią Romana Klima wśród studentów Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Jeden z nich Oskar Ludwiczak zdecydował się na napisanie, pod patronatem NAVICULI, pracy magisterskiej. To już czwarta praca napisana przez członków naszego Stowarzyszenia i skutecznie obroniona a wszystkie z uczelni gdańskich.

Pierwsze dwie prace licencjackie dot. jez. Ewingi złożone w Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej napisane przez  Klaudię Bernatowicz i Krzysztofa Szymańskiego. Kolejna to praca doktorska Julii Wleklińskiej z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Oskar Ludwiczak opracował zarys biografii Romana Klima, nietuzinkowego regionalisty, twórcy placówek muzealnych i wychowawcy kolejnych pokoleń polskich muzealników.

Zapraszamy do lektury pracy, która można w całości pobrać w pdf - tutaj

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g