Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski do remontu…

…czyli rewitalizacja całej krainy Kanału Elbląskiego

 

Wkrótce zacznie się kompleksowy remont Kanału Elbląskiego w ramach planowanej od dawna rewitalizacji. Zacznę jednak tak po Polsku, od narzekania. Dziennik Elbląski zamieścił  na swoim portalu  www.elblag.wm.pl, w ślad za wydaniem papierowym z dnia 2 maja 2011 alarmujący reportaż o remoncie Kanału Elbląskiego zaczynający się do słów:

Na promocję Kanału Elbląskiego w ciągu ostatnich dwóch lat poszło kilka milionów złotych. Te pieniądze mogą pójść w błoto, bo w związku z remontem Kanał Elbląski ma zostać zamknięty na co najmniej jeden sezon. Elbląscy radni dowiedzieli się o tym dopiero od "Dziennika Elbląskiego".
czytaj artykuł: http://elblag.wm.pl/48428,Chca-zamknac-Kanal-Elblaski-na-co-najmniej-sezon.html#ixzz1PSAV71nE

Jest tam wiele o bezradności radnych i o całkowitym zaskoczeniu niekorzystnymi decyzjami. Najchętniej, jak widać, radni utworzyli by tu błotnisto-bagienny skansen z walącymi się budowlami hydrotechnicznymi. Ci, którzy tak wiele krzyczą powinni natychmiast złożyć swoje mandaty radnych, w szczególności ci działający w poprzedniej kadencji.
Dlaczego?

Otóż regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku w 2008 roku ogłosił plan rewitalizacji Kanału Elbląskiego , równolegle z uzyskaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu funduszy Unijnych. Szkic programu, zmodyfikowany w 2010 r. ciągle znajduje się na stronie RZGW. Z treści tego dokumentu można się dowiedzieć o zakresie dawno planowanych prac, terminie ich rozpoczęcia i zakończenia oraz powiązaniu z innymi równolegle prowadzonymi projektami.
czytaj artykuł: http://www.rzgw.gda.pl/?mod=content&path=2,13,210

Aż dziwne , że NIKT z radnych powiatu elbląskiego nie słyszał nawet o tym oficjalnym dokumencie, bo przecież zamiast działać można zawsze powiedzieć  "nikt z nami tego nie konsultował", tylko, że takie decyzje wypracowywane są w czasie dłuższym niż jedna kadencja rady. Widać elbląscy rajcy nie wiedzą co to "ciągłość władzy"

Remont zaczyna się w tym roku juz 16 sierpnia przy śluzie Zielona a w październiku, po zakończeniu sezonu żeglugi remont pochylni. To fakt, że w sezonie 2012 i 2013 nie skorzystamy z pochylni, mogą nastąpić utrudnienia w ruchu przez niektóre śluzy, pod kilkoma mostami nie będzie można przepłynąć (gdyby się zawaliły też nie można by przepłynąć) ale wreszcie Kraina Kanału Elbląskiego stanie się szlakiem wodnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Czy można remontować bez takich zakłóceń? Z pewnością każdą pracę da się wykonać lepiej ale nie znam przypadków blokowania remontu dziurawej drogi z powodu utrudnień w ruchu na czas jej remontu.

Będziemy uważnie śledzić prowadzone prace rewitalizacyjne, dokumentując i wspierając je w naszych działaniach.

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g