Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Tajemnice Kanału Elbląskiego

Zakończyliśmy właśnie prace nad drugim odcinkiem filmu z serii "Tajemnice Kanału Elbląskiego". Dziesięciominutowy film pt. "Jak woda statki przenosi?" ukazuje serce kanału - jedyne na świecie działające od 150 lat pochylnie.


Realizowany przez nasze Stowarzyszenie długofalowy projekt "Tajemnice Kanału Elbląskiego" zakłada docelowo powstanie 10 krótkich filmów w technice HD (16:9), ukazujących tajemnice, piękno i niezwykłość miejsc otaczających Kanał Elbląski.

Walory Kanału Elbląskiego jako Pomnika Historii, obiektu o szczególnej randze dla kultury kraju i regionu, są bezsporne. O kanale powstało wiele filmów, głównie na zlecenie podmiotów gospodarczych i jednostek samorządu terytorialnego. Zachęcają one do odwiedzenia regionu wskazując na miejsca, które warto zobaczyć lub stanowią ofertę handlową.  Osobną kategorię tworzą filmy amatorskie stanowiące pamiątkę z wyprawy. Nie spotkaliśmy dotychczas filmu, który w sposób przystępny przekazałby wiedzę dotyczącą czasów i sposobu budowy kanału, problemów które musieli rozwiązać budowniczowie, funkcjonowania jego wyjątkowych urządzeń hydrotechnicznych czy też miejsc niezwykłych, wręcz jedynych w swoim rodzaju.
Podróż statkami „białej floty” na trasie Ostróda – Elbląg nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń a chwilami bywa wręcz nudna. Załogi statków starają się wszelkimi dostępnymi sposobami wypełnić ten czas. Pomocne okażą się tu nasze filmy. Są  one dostępne dla każdego z uwagi na prosty język przekazu, zwięzłą formę i zamkniętą całość każdego z odcinków. Krótki czas (5 – 8 minut) utrzyma przed ekranem nawet dzieci.
Jako jeden z elementów projektu „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego” realizowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku powstanie nowe „Muzeum Kanału Elbląskiego” w Buczyńcu z wydzieloną warstwą multimedialną. Znajdą tam swoje miejsce również realizowane przez nas filmy, uzupełniając zgromadzone obiekty i wiedzę o kanale o cenne i podane w przystępnej, krótkiej formie informacje.

 

Dziś udostępniamy wszystkim miłośnikom Kanału Elbląskiego pierwsze dwa filmy w formacie 720P 1280 x 720. Możecie je pobrać nieodpłatnie z naszego serwera ftp pod linkiem.

zwiastun serii

odcinek I

Materiał dostępny jest w formatach: Full HD 1920x1280, HD 1420 x 1080 – udostępniany nieodpłatnie tylko na nośnikach przenośnych z uwagi na rozmiar pliku, odpowiednio 9 GB / 1,5GB, prosimy o przesłanie nośnika oraz pokrycie kosztów ewentualnej przesyłki. W formatach dostosowanych do waszego łącza  zobaczycie filmy  za pośrednictwem YouTube poniżej.


Filmy przekazaliśmy na płytach Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego, RZGW Gdańsk, jako pierwszy oficjalny materiał multimedialny przekazany Muzeum oraz armatorom "białej floty". Pragniemy wykorzystać czas remontu i niedostępności znacznej części kanału w latach 2013-2014 na realizację całego cyklu filmów, tak aby maksymalnie poszerzyć ofertę w dniu ponownego otwarcia Kanału Elbląskiego.

Film "Jak woda statki przenosi?" zrealizowano
ze środków Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego "NAVICULA"
przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


oraz Przewozy Pasażerskie Statek "Cyranka" F.H.U. Krzysztof Rojewski

 

Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego "NAVICULA"
wyraża zgodę na nieograniczone powielanie i odtwarzanie
całej serii filmów
" Tajemnice Kanału Elbląskiego".
Kopiowanie fragmentów i ponowne ich użycie w nowym produkcie
wymaga zgody autorów.

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g